Hartwig Hausdorf

Neznáme tajomstvo Číny:
V údolí stoviek pyramíd.


    Keď som stál tam hore a so zatajeným dychom som sa obzeral dookola, napadla mi kuriózna myšlienka. Keby som sa pokúsil otvoriť aspoň jednu z týchto nespočetných pyramíd. Ale bol som na zakázanom území, a už prvý pokus by skončil s istotou v niektorej čínskej väzenskej cele. Toto pomyslenie nebolo vôbec lákavé, a tak som túto myšlienku rýchlo zavrhol. Povedal som si, že som po niekoľkých desaťročiach ich utajovania prvý, kto môže tieto neuveriteľné stavby vidieť a dokonca po nich liezť.

     Čína, jar 1945. Aj na Ďalekom východe sa chýli druhá svetová vojna ku koncu. Síce sú ešte v Číne zvyšky japonských jednotiek, ale americká armáda je už aj tu na postupe, aby Japoncov vyhnala z Ríše stredu.
Jedného rána v týchto dňoch nastúpil do svojho lietadla kapitán americkej armády James Gaussman. Cieľ - prelet pohoria Qin-Ling-Shan, juhovýchodne od mesta Xian. Celkom rutinná, každodenná úloha. No pre amerického pilota sa stal tento deň najvzrušujúcejším dňom v jeho živote. Ako letel ponad vysokopoložené údolia, zarezávajúce sa do pohoria Qin-Ling-Shen, zrazu zbadal fantastickú stavbu: obrovskú pyramídy. Pretože vedel, že by mu to nikto z jeho predstavených neuveril, spravil niekoľko fotografií.
     Po svojom návrate dal film ihneď vyvolať, a po vyhodnotení obrázkov nastalo obrovské prekvapenie: Tajomná pyramída mala výšku takmer 300 metrov, pri dĺžke hrany na úpätí skoro pol kilometra. Tieto fotografie zmizli na ďalších 45 rokov v tajných archívoch americkej spravodajskej služby. Ale chýry o čínskych pyramídach, vyšších ako Cheopsova pyramída v Egypte, od tých čias neutíchajú...

Lákavá ponuka

     Zmena scény. Je júl 1993, od osudového stretnutia kapitána Jamesa Gaussmana s pyramídami prešlo 48 rokov. Erich von Däniken mal v Burghausene prednášku s diapozitívmi o svojej ceste po južnej Amerike - "po stopách bohov". Medzi 500 poslucháčmi bol aj mladý Číňan, pán Chen, ktorý v Nemecku študoval turistický ruch a teraz pracoval u istej cestovnej kancelárie ako manažér pre cesty na Ďaleký východ a do Číny. Po Dänikenovej prednáške bola samozrejme diskusia a počas nej som nadhodil, že práve pracujem na knihe o stopách mimozemšťanov na Ďalekom východe a v Číne. Jedna z kapitol bude pojednávať o pyramídach, ktoré majú byť údajne v okolí mesta Xian.
     Na tomto mieste by sa každý archeológ opýtal: Pyramídy v Číne? Nezmysel! Nie tak pán Chen. Narodený v Xiene, pamätá sa na povesti, ktoré v mladosti počul práve o týchto pyramídach.
     A príjemný Číňan mi dal lákavú ponuku: Pokúsi sa prostredníctvom svojich stykov na ministerstvách a s funkcionármi v Pekingu vybaviť mi cestu k tajuplným čínskym pyramídam!
     V polovici marca 1994 už bolo všetko pripravené. Spolu s mojím viedenským priateľom a spoluautorom mojej knihy "Družice Bohov", Petrom Krassom som mohol ako prvý cudzinec vstúpiť na neobjavenú zem. Čo bolo doposiaľ iba vybájenou chimérou mnohých autorov a žurnalistov, ako aj obsahom mnohých špekulácií, sa stalo skutočnosťou. V Číne existujú pyramídy!
     Sú to síce podľa všetkých pravidiel pyramídy toho typu, aké sa nachádzajú v južnej Amerike, teda hore sploštené. Pravda, nesmieme zabudnúť: keď objavili v pralesoch Mexika a Guatemaly početné pyramídy Mayov, ich zvyšky, po odstránení bujnej vegetácie, ktorá ich prikrývala, nevyzerali ináč ako tieto čínske pyramídy.
     Je až groteskné, ako málo sa o týchto podivuhodných stavbách vie dokonca v ich najbližšom okolí. Iba v roku 1991 boli celkom náhodne objavené tri pyramídy 20 kilometrov pred bránami Xianu, a to pri stavbe diaľnice spojujúcej krajské mesto Xiang s novým letiskom! A v januári 1994 objavili niekoľko ďalších pyramíd severne od Xianu, na brehu rieky Wei-Ho. Jedna z nich stojí - a medzitým vykonané výpočty to potvrdzujú - navlas presne v geometrickom strede starej Ríše stredu. Možno tušiť, že v týchto čínskych pyramídach sú skryté neuveriteľné poznatky.

Kadiaľ sa ide na Mao Ling?

     Na západ od mesta Xian je pole pyramíd Mao Ling. Od predmestí Xianu je to snáď 50 kilometrov, na čo potrebujeme najmenej hodinu a pol jazdy. Nájsť pyramídové pole nie je ľahké - šofér a tlmočník sa pýtali aspoň desiatich ľudí na cestu, aby dostali najmenej dva razy toľko odpovedí! Ak sa odbočí na správnom mieste, možno rozpoznať veľkú pyramídu v Mao Lingu už zďaleka. Uprostred poľnohospodársky využívanej pôdy sa naskytne pohľad, aký by tu nikto nečakal. Do výšky 90 metrov sa vypína stavba, ktorá nemôže poprieť svoj pyramídový tvar.
     Tento obor stojí v krajine plochej ako doska - a napriek tomu sa nemožno zbaviť tušenia, že tu niekto niečo zakrýva. Lebo pred piatimi rokmi začali na svahoch tejto a niekoľkých ďalších pyramíd - na rozdiel od svojich egyptských súrodencov pozostávajú zo stvrdnutého ílu a spraše - pestovať malé ihličnaté stromčeky. Má to snáď o 20 rokov znamenať, toto neboli pyramídy, ale prirodzené vŕšky? Príznačná pre tento postoj bola informácia, ktorú dostal môj viedenský priateľ a spoluautor Peter Krassa od istého vysokopostaveného čínskeho archeológa, keď sa ho pýtal, kedy sprístupnia tieto pyramídy: "S tým nech sa zaoberá budúca generácia".
     Každý komentár je zbytočný! Z čoho treba mať obavy? Niekto sa bojí objavov, ktoré by mohli narušiť zaužívaný obraz sveta? Skôr by bolo na čase, aby sa Čína spamätala a poskytla aj viac atrakcií ako iba čínsky múr, hlinenú armádu a niekoľko ďalších pozoruhodností.
     Čína je plná nevídaných tajomstiev!
     Väčšinu pyramíd som našiel v okolí mesta Xianyang, asi 50 kilometrov západne od krajského mesta Xianu. Okolie mesta je takmer neobývané, pôsobí až strašidelne. Lebo v tieni pyramíd, ktoré tu stoja po tuctoch v širokej planine medzi pohoriami Qin-Ling na juhu a Shensi na severe, orie len zopár sedliakov na volských záprahoch ako za pradávnych čias. V tomto rozsiahlom kraji medzi horami - "údolí pyramíd" - stoja tieto stavby jednoducho len tak; pôsobia ako cudzie teleso z iného sveta, celkom neskutočne. Našinec sa cíti, ako by ho preniesli na inú planétu...

Pyramídy, pokiaľ oko dovidí!

     Rešpekt vzbudzuje vyše 70 metrov vysoká pyramída, ktorá sa vypína iba vyše kilometra od hranice mesta Xianyang, ale od našej civilizácie je vzdialená celé veky. Ako trpaslíci pôsobia stromy na jej úpätí. Keď som konečne zdolal výstup ne jej vrchol, čakalo ma prekvapenie: objavil som naozajstný kráter - počas tisícročí sa museli pod vplyvom erózie prepadnúť stropy.
     Ale ešte očarujúcejší bol výhľad do okolia. Narátal som 17 pyramíd rôznych výšok, čiastočne usporiadaných do skupín po dvoch či troch, iné zasa stojace osamele. Možno hovoriť priam o "pyramídovom meste". Čo sa to v tejto tajuplnej končine Číny dialo, aké hádanky z dávno čias tu čakajú na odpoveď?
     Keď som stál tam hore a so zatajeným dychom som sa obzeral dookola, napadla mi kuriózna myšlienka. Keby som sa pokúsil otvoriť aspoň jednu z týchto nespočetných pyramíd. Ale bol som na zakázanom území, a už prvý pokus by skončil s istotou v niektorej čínskej väzenskej cele! Táto predstava nebola vôbec lákavé, a tak som túto myšlienku rýchlo zavrhol.

Šarkanie cesty = posvätné línie = koridory pre UFO?

     Môžeme niekedy rozlúštiť tajomstvá čínskych pyramíd, nadvihnúť závoj zabudnutia, ktorý ich pokryl? Čo vlastne predstavujú? Sú časťou gigantického systému posvätných línií, v Číne známych ako Šarkanie cesty alebo Feng-Shui? Táto prastará čínska tradícia predpisuje celkom presne, na ktorom mieste smie stáť stavba a na ktorom nie. Spočívajú tieto predpisy na pozorovaní v dávnych časoch prilietajúcich UFO? Mali by sme si uvedomiť, že pojem šarkan v starej Číne oveľa viac poukazuje na nejaký technický prístroj ako na rozprávkovú obludu. V mytológii prichádzali šarkany na zem vždy s mohutným ručaním a chŕlením ohňa, a bytosťami z mäsa a kostí tiež určite neboli. Vždy boli charakterizované ako metalické.
     Profesor Wang Shiping z Xianu - s ním a so svojím priateľom Petrom Krassom sme viedli dlhé rozhovory o vzrušujúcich tajomstvách Číny - sa domnieva, že pyramídy v provincii Shaanxi sú usporiadané podľa hviezd.
     Lebo ešte jedna okolnosť poukazuje ku hviezdam, vedie priamo ku fantasticky znejúcej, mimozemskej minulosti v súvislosti s čínskymi pyramídami.
     Dvaja austrálski obchodní cestujúci, ktorí na začiatku nášho storočia prišli do týchto končín, mali príležitosť hovoriť o tom s istým starým mníchom. Ten im vysvetľoval, že v najstarších záznamoch v jeho kláštore, ktoré môžu byť tak 5000 rokov staré, sa pyramídy nielenže spomínajú, ale sa o nich hovorí ako o "veľmi starých".
     5000 rokov - to ja naozaj dlhá doba. A tu sme práve v onej epoche, v ktorej vládli v Číne legendárni pracisári. A tí o sebe vždy tvrdili, že nepochádzajú z pozemských predkov. Ale zo Synov nebies, ktorí pred dlhým časom zostúpili na Zem z vesmíru na svojich kovových, oheň chŕliacich šarkanoch!
     Nemajú nám čínske pyramídy pripomenúť, nám, ktorí sme tak radi povýšeneckí, že vo vesmíre nie sme sami, a už vôbec nie tí najmúdrejší?


Zdroj: Martin Jurík (Euroreport).



Hlavná stránka
E-mail